Baner Stowarzyszenia Kunszt

Plener plastyczny Słajszewo, Jastarnia, Reda 2008

30 maja 2008

W dniach od 27- 29 maja 2008r. odbywał się PLENER ARTYSTYCZNY TRZECH MIAST: LUBLIŃCA, ŁOWICZA I REDY. Uczestniczyli w nim artyści plastycy oraz młodzież. Z każdego miasta po 16 uczestników. Celem pleneru było zapoznanie artystów i młodzieży z walorami turystyczno – krajobrazowymi Redy i Kaszub oraz stworzenie mini galerii prac w naszym mieście.

Organizatorem i sponsorem pleneru był Urząd Miasta w Redzie. Stowarzyszenie „Kunszt” było gospodarzem pleneru dla dorosłych. Malowanie codziennie w innym miejscu pokazało jak zróżnicowane pod względem krajobrazu jest Pomorze.

Artyści spędzili trzy dni niezwykle pracowicie. Pierwszy dzień w Słajszewie, gdzie malowali nad otwartym morzem, a po południu integrowali się przy ognisku śpiewając przy dźwiękach akordeonu piosenki śląskie, kaszubskie i łowickie. Drugiego dnia malowali kutry i łodzie nad Zatoką Pucką. Trzeci dzień poświęcony był na malowanie Redy i odbywał się w stadninie koni „Pegaz” w Pieleszewie. Przepiękne konie i rzeka Reda stanowiły wyzwanie i inspiracje dla dorosłych i młodzieży, która tego dnia także malowała z natury.

Każdy uczestnik pozostawił po sobie pracę i w ten sposób powstał zaczątek galerii składającej się z 25 prac olejnych i pasteli.

Śmiech i humor towarzyszyły artystom wszędzie. Długie rozmowy do nocy, wspólna praca nad obrazami, wymiana doświadczeń na polu artystycznym, organizacyjnym – to tylko niektóre korzyści płynące ze wspólnego malowania. Kierownik pleneru Wiesław dwoił się i troił w dostarczaniu napoi rozweselających, a Brygidka kaszubskiej tabaki.

Poznaliśmy wspaniałych ludzi, których z nami połączyła pasja tworzenia. Mamy nadzieję, że zadzierzgnięte przyjaźnie będą się rozwijać dalej – jeszcze niejednym spotkaniem, malowaniem i wspólnymi wystawami. Prezes : Beata Zawal -Brzezińska


Jedna z uczestniczek podczas pleneru napisała wiersz:

Jak morskiej bryzy muśnięcie
Jak gwiazdy na plaży nocą
Jak piasek głaszczący twoje nogi
Idziesz do wrót natchnienia
Patrzysz i myślisz
Myślisz o chwili , która chcesz by trwała
Trwała jak ciepło twojego policzka
Dotykasz i myślisz że to sen
Sen o widokówce z duszą
Malowaną słońcem nadmorskim,
Nadmorskim piaskiem i bryzą
Bryzą, która szumi ci do snu.
Powrócisz tu, jeśli rzucisz monetę złotą
Złotą na pożegnanie, z myślą na powitanie.
Szczęście jest marzeniem,
a dla nas może się spełnić tylko tu,
nad brzegiem morza, wrót natchnienia.

Elżbieta Lewandowska – „Vera” – Łowicz


Stowarzyszenie „Kunszt” pozdrawia wszystkich uczestników i organizatorów pleneru.


Autorami poniższych zdjęć są: Wiesław Horak, Aleksandra Rost, Bogdana Gołojuch i Wanda Parcelewska