Baner Stowarzyszenia Kunszt

Plener malarski Rewa, Hel, Kniewo 2009

30 maja 2009

W dniach od 27- 29 maja 2009r. odbył się II PLENER MALARSKI trzech miast partnerskich: LUBLIŃCA, ŁOWICZA i REDY, w którym wzięło udział 28 artystów.

Organizację pleneru Burmistrz Miasta Redy powierzył Stowarzyszeniu „Kunszt”. Bez fałszywej skromności można powiedzieć, że organizatorzy spisali się na medal. Szefem całej grupy, dbającym o wszystkie szczegóły, był Wiesław Horak – wiceprezes Stowarzyszenia. Goście do Redy przyjechali 26 maja wieczorem.

W pierwszym dniu po przywitaniu gości przez Burmistrza Krzysztofa Krzemińskiego i Wiceburmistrza Janusza Molaka, wszyscy udali się autokarem do Rewy. Pogoda była w kratkę, lało, wiało, świeciło słońce. To wcale nie przeszkadzało w malowaniu Całe towarzystwo rozpierzchło się po okolicy, a gdy padał deszcz było gdzie się schronić. Humory dopisywały wszystkim. Następnego dnia grupa pojechała do Helu. Część gości rozpoczęła pracę od zwiedzenia miasta, potem pędzle poszły w ruch. Mieszkańcy Helu okazali zainteresowanie pracami. Otrzymano zaproszenie do urządzenia wystawy poplenerowej w muzeum miasta. To ciekawa propozycja i możliwość nawiązania trwalszej współpracy. Powrót nastąpił o godzinie 19:00, a doskonała widoczność i słoneczna aura umożliwiła podziwianie półwyspu i zatoki w całej swej krasie.

Trzeciego dnia o 9:00 rano grupa pojechała nad jezioro Dobre. W końcu nastała ciepła słoneczna pogoda, wena dopisywała wszystkim. Wczesnym popołudniem grupa pojechała na strusią fermę do Kniewa. Pobyt w Kniewie rozpoczęto od pieczenia kiełbasek. Potem było zwiedzanie fermy i praca twórcza. Na obiadokolację każdy mógł skosztować potrawy ze strusi. Tam odwiedził uczestników pleneru Burmistrz Krzysztof Krzemiński, wygłosił mowę i dokonał wręczenia gościom albumu „Reda w fotografii”. Wizyta Pana Burmistrza została przez uczestników odebrana bardzo sympatycznie. Było miło, wesoło, humory dopisywały. Pobyt zakończono o godzinie 22.00. Po powrocie do Redy pożegnano gości z Lublińca.

Czwartego dnia rano wyjechała grupa z Łowicza.

Każdy z uczestników zostawił po jednym obrazie, które złożą się na wystawę poplenerową.

Do zobaczenia w przyszłym roku. Wiesław Horak


Znów plener z Wami, tylko ten deszcz.
Myślami biegnę do słonecznej plaży
Gorące powitanie i już jest ta vena
Jej drgania i szept.
Mówi mi: na co ci słońce, masz dzisiaj deszcz,
który obmywa zmęczone dłonie i muska twą twarz.
Siedzisz, a ona ci gra, bo szum morza gotuje jej treść.
Nasze spojrzenia, przyjazny gest.
Na co ci słońce, dzisiaj masz deszcz.
Dotykam morza, ono tak tańczy
Czujesz już zapach muszli i łez
Biegną gdzieś myśli od serc do serc,
spojrzenie ciepłe, ciepłe jak deszcz.

Na co ci słońce
Dzisiaj w prezencie kochany masz deszcz.

Elżbieta Lewandowska – „Vera” – Łowicz


Autorami zdjęć są: Wojciech Śniatecki, Wiesław Horak, Witold Kończak i Wanda Parcelewska