Baner Stowarzyszenia Kunszt

XI REDZKIE IMPRESJE 2015 – wernisaż i wystawa

28 października 2015

23 października już po raz jedenasty Stowarzyszenie Kunszt gościło mieszkańców, władze miasta i powiatu na Redzkich Impresjach. Po raz pierwszy wystawa odbywała się w „Fabryce Kultury”siedzibie Miejskiego Domu Kultury w Redzie. Zamiarem Stowarzyszenia była promocja nowej placówki od niedawna działającej w mieście, dlatego wystawa odbywała się właśnie w tym miejscu. Z powodu małej kubatury obiektu liczba prac wystawianych przez artystów została jednak mocno ograniczona.

W sali głównej prezentowało swoje dzieła 36 członków Stowarzyszenia. Głównie malarstwo, fotografię, rękodzieło, biżuterię, i decoupage.

Tegoroczne Impresje odbywały się pod hasłem „HeART attack”, czyli atak serca, wnikliwiej studiujący tytuł Impresji dopatrzyli się ukrytego w podtekście ataku sztuki. Tytuł nawiązuje do zwariowanego happeningu artystycznego, od którego rozpoczęła się uroczystość. Przedstawiono reanimację sztuki.

Do zabawy został zaproszony etatowy członek Zarządu Powiatu p.Jacek Thiel, który wykazał się wielkim talentem aktorskim i odwagą, gdyż aby wykonać operację artyści musieli użyć ciężkiego sprzętu tnącego i zapasowego serca. Akcja naprawy sztuki za pomocą różnych akcesorii wzbudzała salwy śmiechu wśród publiczności jak i samych lekarzy. Na szczęście pacjent przeżył operację i sztukę udało się postawić na nogi.Publiczność mogła również częstować się tabletkami – panaceum na wszelkie dolegliwości od głowy do stóp, które mogła sobie dowolnie konfigurować.

Podczas otwarcia wystawy z koncertem wystąpiła Monika Kitel, która prezentowała utwory ze swojej autorskiej płyty. Wernisaż był także okazją do przypomnienia działalności wieloletniego członka zarządu i skarbnika Stowarzyszenia Kunszt – zmarłej w 2012 roku Jadwigi Kamionki, która dawniej pełniła również funkcję dyrektora w pierwszym Miejskim Domu Kultury w Redzie. Mąż Sylwester Kamionka otrzymał piękny portret Jadzi wykonany haftem krzyżykowym przez Alicję Urbaniak. Była to dla wszystkich szczególnie wzruszająca chwila.

Mecenasem tegorocznej wystawy był Urząd Miasta w Redzie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Różane Centrum Róży Melcer oraz „ Fabryka Kultury”, którzy otrzymali w podziękowaniu od członków Kunsztu wielkie piernikowe serca.

Na wernisażu pojawiło się wielu znakomitych gości jak starosta wejherowski Gabriela Lizjus, wicestarosta Witold Reclaf, starosta poprzedniej kadencji Józef Reszke, radni powiatu Wojciech Rybakowski, Jacek Thiel, Ludwik Zegzuła, przedstawiciel Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Agnieszka Czerska. Nie zabrakło także reprezentantów Redy z burmistrzem Krzysztofem Krzemińskim i sekretarzem miasta Hanną Janiak. Wśród radnych znaleźli się Karolina Bochan, Andrzej Byczkowski, Zbigniew Kisiel, Jerzy Koska. Odnotowano także obecność dyrektorów redzkich placówek oświatowo – wychowawczych jak nowy dyrektor ZSP Dorota Nowicka – Klimowicz, Przedszkola „Akademia Pana Kleksa” Lidia Żak i innych.

Jak co roku odwiedzili nas członkowie Stowarzyszeń artystycznych z Wejherowa – Longina Wysocka, Tadeusz Trocki oraz z Redy Wiesław Horak.

Wystawa w niezmienionym ustawieniu była eksponowana przez 3 dni. Najliczniej odwiedzali ją uczniowie z pobliskich szkół podstawowych i gimnazjum. Wystawę można jednak będzie oglądać jeszcze do 20 listopada, co nie było możliwe wcześniej, gdy odbywała się w auli ZS1.

Stowarzyszenie Kunszt składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom obecnym na wernisażu i zaprasza za rok na kolejną wystawę Redzkich Impresji.

B.Zawal – Brzezińska

Okładki-1.cdr

Okładki-1.cdr