Baner Stowarzyszenia Kunszt

V REDZKIE IMPRESJE 2009 – wernisaż i wystawa

25 października 2009

 

 


 

Klip opracowanie Aleksandra Rost.

Projekt zaproszenia Beata Zawal-Brzezińska.


 

Huczne salony „V Redzkich Impresji”


W dniach od 22-25 października 2009r. Stowarzyszenie Kunszt obchodziło swoje pięciolecie w klimacie lat 20 i 30. Odbywało się ono w trakcie trwania cyklicznej wystawy twórczości członków Stowarzyszenia „V Redzkich Impresji”- o przewodnim temacie „Sztuka, wizje, paradoksy”. Mecenasem wystawy był Burmistrz Redy i Starostwo Powiatowe w Wejherowie. Wystawę wsparło również Centrum Kształcenia „Docendi” oraz Zespół Szkół nr 1. Oprawę scenograficzną przygotowała p.Róża Melcer.

Znalazły się na niej głównie prace artystów będących członkami Kunsztu. Do udziału zaproszono ponadto Edmunda Kamińskiego z Wejherowa, młodzież z Gdyńskiej Szkoły Społecznej, Marię Konopkę gimnazjalistkę wystawiającą po raz drugi z Kunsztem. Swoje wyroby prezentowała kwiaciarnia „Fedde”. Gościliśmy również Ryszarda Głowienke, którego rysunki i grafiki można oglądać na co dzień w Gdańsku na ul. Długiej. Prezentowano malarstwo, grafikę , fotografię, haft krzyżykowy, tkaninę artystyczną, biżuterię, ikony, witraże i prace ucznia rysowane alfabetem Braille`a. Łącznie wystawiało ok. 40 twórców dorosłych oraz 17-cioro dzieci i młodzieży.

Imprezę rozpoczęła uroczysta gala w klimacie lat 30, do muzyki H.Kuźniaka „VabankII”. W świetle reflektorów zaprezentowali się artyści przebrani w stroje z epoki gangsterów i tajemniczych dam. Pani prezes powitała zaproszonych gości, zapoznała z historią powstania Stowarzyszenia i projektami, które zrealizowano w trakcie tych 5 lat. Burmistrz Krzysztof Krzemiński w imieniu władz miasta wręczył podziękowanie i bukiet kwiatów dla artystów, a przewodniczący Rady Powiatu Wiesław Szczygieł wyraził swoje uznanie twórcom, za udane wystawy i życzył sukcesów na niwie sztuki.

Zarząd Kunsztu wręczył statuetki „Przyjaciela sztuki” za wspieranie działalności artystycznej Stowarzyszenia, zaangażowanie w sprawy kultury i sztuki oraz wrażliwość na potrzeby artystów. Otrzymali je: Krzysztof Krzemiński, Wiesław Szczygieł, Wiesław Horak, Karolina Bochan i Róża Melcer.

Po zapaleniu świeczki i pokrojeniu jubileuszowego tortu przez Burmistrza i Przewodniczącego, uczestnicy wernisażu mogli już tylko podziwiać różnorodność i wysoki poziom prac.

Ekspozycji towarzyszyło losowanie 5 olejnych obrazów. Na redzkich salonach sztuki pojawiła się liczna rzesza fanów Impresji, zarówno ci, którzy towarzyszą wystawom co roku jak i cała masa nowych osób chcących uczestniczyć w tym wydarzeniu. Pomyśleć, że taka następna wystawa dopiero za rok.  B.Zawal – Brzezińska


 

„Sztuka, Wizje, Paradoksy”

Znowu pełno w Nas Emocji,

Oglądamy, Podziwiamy,

że Artystów takich mamy.

Kiedy jesień, szaro, błoto

Na wystawę rusz z ochotą.

Oczaruje Cię barwami,

Pomysłami, Ekspresjami.

Doda siły codzienności,

Do szarości – odmienności!

Różnorodność artystyczna

I odmienność dynamiczna,

Odkrywanie nowych wrażeń

I spełnianie innym marzeń…

Lucyna Kozioł

22 października 2009r.


 

Autorem zdjęć jest Zygmunt Pałasz

opracowanie: Zygmunt Pałasz

Autorem zdjęć jest Zygmunt Pałasz

 


Autorami poniższych fotografii są: Witold Kończak, Wojciech Śniatecki, Zygmunt Pałasz i Michał Kaczmarek