Baner Stowarzyszenia Kunszt

V Dni Kultury Powiatu Wejherowskiego 25-27.09.2009

27 września 2009

 

projekt graficzny Beata Zawal-Brzezińska

opracowanie Aleksandra Rost

.

IV Powiatowe Forum Animatorów Kultury pod hasłem przewodnim

„Chodź pomaluj mój świat” – Reda 2009r.

 

26 września w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie otwarto wystawę artystów powiatu wejherowskiego. Ponad 60 twórców zgłosiło chęć uczestnictwa w tym ważnym wydarzeniu. Była to pierwsza wystawa na tak wielką skalę, gdyż nigdy jeszcze w powiecie nie zgromadzono w jednym miejscu aż tylu reprezentantów kultury naraz. Po raz pierwszy Forum odbyło się w Redzie, którego współorganizatorem było Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta Redy, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie, MOKSIR w Redzie i Stowarzyszenie KUNSZT.

Uroczystego otwarcia i symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali wspólnie: przewodniczący Rady Powiatu – Wiesław Szczygieł, kierownik Wydziału Kultury i Spraw Społecznych Starostwa Powiatowego w Wejherowie – Tomasz Fopke, Burmistrz Redy  – Krzysztof Krzemiński, dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Redzie –  Rafał Maliszewski oraz prezes Stowarzyszenia Kunszt – Beata Zawal – Brzezińska.

W pięknej roślinnej scenerii można było podziwiać artefakty  Powiatowo – Gminnego Pleneru Rzeźbiarskiego – „Łebno 2009”, Letniej Akademii Malarstwa 2009r i Redzkich Impresji 2008r. Oprócz obrazów i rzeźb można było zobaczyć metaloplastykę, koronki frywolitkowe, fotografię, biżuterię, haft krzyżykowy i regionalny oraz decoupage.

W kuluarach toczyły się rozmowy o sztuce, a także o skandalach i  prowokacjach jej towarzyszących, ponieważ taki był temat prelekcji o sztuce przygotowany przez Beatę Zawal – Brzezińską na wernisaż wystawy.

Kwintesencją wykładu stała się myśl o tym, że dobra sztuka broni się sama nie potrzebując skandali, lecz dobra reklama jest zawsze mile widziana. Artyści wymieniali swe poglądy w miłej atmosferze przy słodkim poczęstunku.

W scenerii artystycznej wystąpił redzki zespół folklorystyczny „Redzanie”, który promował swoją nową płytę.

Artyści i muzycy otrzymali w podziękowaniu róże z rąk przewodniczącego Rady Powiatu.

 

Zgromadzone prace można było oglądać przez tydzień do 2 października 2009r. Dodatkowo w Bibliotece Miejskiej w galerii „W Hirkowej Izbie” swoje fotografie pokazali: Witold Kończak i Mieczysława Pawelczyk. Przez 7 dni Reda była stolicą sztuki.

Stowarzyszenie Kunszt dziękuje Pani Róży Malcer za oprawę roślinną wystawy, oraz Panu dyrektorowi Rafałowi Maliszewskiemu za wszechstronną pomoc w organizacji wystawy.   Beata Zawal – Brzezińska

                                                                   

 

Autorem zdjęć jest Zygmunt Pałasz

 

 

Autorami poniższych zdjęć są Zygmunt Pałasz, Witold Kończak, Wojciech Śniatecki i Michał Kaczmarek