Baner Stowarzyszenia Kunszt

XIX Redzkie Impresje – wernisaż

22 listopada 2023
Redzkie Impresja 2023

To już XIX edycja Redzkich Impresji. W tym roku odbywały się pod hasłem przewodnim „Maski”. Wśród licznych prac nawiązujących do tego tematu znalazły się maski członków stowarzyszenia wykonane specjalnie na tę wystawę z masy gipsowej.

Pomysł maski wywodzi się z psychologii i pozy przybieranej w różnych sytuacjach przez człowieka. Pod maską często ukrywane są prawdziwe uczucia i motywy działania ludzi. Maska jest wyrazem tęsknoty człowieka do doskonałości lub pretekstem do ukrycia autentycznych motywów działania. Artysta w swoich pracach może żonglować ową maską i pokazywać prawdę lub zwracać uwagę na sprawy dla niego istotne, stąd właśnie taki temat wiodący impresji.

W wystawie wzięło udział 27 artystów Stowarzyszenia KUNSZT. Pokazano maski w różnych wersjach od motywów bizantyjskich i weneckich do ceramicznych, malarskich, fotograficznych i haftu krzyżykowego.

Wśród przybyłych na wystawę znaleźli się przedstawiciele powiatu: wicestarosta Jacek Thiel, przewodniczący komisji kultury Rady Powiatu Leszek Winczewski, radny Ludwik Zegzuła, władze miasta Redy: burmistrz Krzysztof Krzemiński, wiceburmistrz Łukasz Kamiński, sekretarz Hanna Janiak, radni miasta Redy: Karolina Bochan, Zbigniew Kisiel, Leszek Hebel i inni. Wśród gości pojawili się także dyrektor MBP Katarzyna Zielińska oraz prezes Pro Bono z Luzina Zofia Botulińska, a także przedstawiciele redzkich placówek oświatowych.

Wernisaż poprowadzili prezes Joanna Mroczek i wiceprezes Adam Majkowski, którzy przedstawili artystów i podziękowali Urzędowi Miasta w Redzie i Starostwu Powiatowemu w Wejherowie za sponsorowanie Impresji.

Artyści otrzymali z rąk władz miasta i powiatu symboliczną różę, a Zarząd stowarzyszenia bukiety kwiatów. Licznie przybyłym gościom podobał się temat i sposób wykonania prac, który stał się inspiracją dla przybyłych na wernisaż grup artystycznych z powiatu wejherowskiego. Zgromadzeni goście mogli obejrzeć dzieła przygotowane przez redzkich artystów w 2 salach „Fabryki Kultury” i przy poczęstunku porozmawiać o psychologicznym aspekcie przedsięwzięcia.

Wystawę można oglądać w Redzie do 1 grudnia w godzinach otwarcia placówki.

Beata Zawal – Brzezińska

Fotorelacja: Michał Kaczmarek, Fabryka Kultury, Beata Zawal-Brzezińska