Baner Stowarzyszenia Kunszt

XIV REDZKIE IMPRESJE 2018 – wernisaż

31 października 2018

26 października odbył się wernisaż XIV REDZKICH IMPRESJI. Już po raz czternasty artyści zgromadzeni w Stowarzyszeniu Kunszt i zaproszeni goście pokazali prace powstałe w trakcie minionego roku. Wystawa odbywała się pod hasłem przewodnim „Wolność jest w nas” i wpisała się w obchody 100 – lecia odzyskania prze Polskę niepodległości. Impreza została umieszczona w kalendarzu obchodów „Niepodległa” w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Pomorskiego. Zaproszeni goście mogli umieścić swój podpis na tryptyku w barwach narodowych, który upamiętnił tę doniosłą rocznicę. Każdy wchodzący otrzymał kokardę w barwach narodowych i mógł wylosować prace artystów oraz gadżety promocyjne Urzędu Miasta w Redzie. Wernisażowi towarzyszył jazzowy występ saksofonisty Marcina Janek.
Wśród zaproszonych gości pojawili się: dyrektor biura poselskiego Sławomira Rybickiego Grzegorz Kuleta, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Jacek Thiel, radny powiatu Ludwik Zegzóła, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Lewińska, radni Karolina Bochan, Teresa Tkaczyk, Łukasz Kamiński. Dyrektorzy: MDK Tomasz Wiśniewski, MBP Bożena Natzke, SP2 Iwona Nowicka, ZSP Dorota Nowicka- Klimowicz, zcy dyr. SP3 Justyna Zabrodzka i Barbara Kisiel oraz prezesi Stowarzyszeń Artystycznych: Klubu plastyka – Teresa Uzdrowska, Kaszubskiego Stowarzyszenia Artystów– Alina Żywicka, Przedstawicieli Stowarzyszenia Pro Bono z Luzina – Zofia Botulińska, TKS Mirosława Niewiadomska i inni.
Prowadzący wernisaż prezes Stowarzyszenia Kunszt Beata Zawal Brzezińska i wiceprezes ds. fotografii Adam Majkowski uzasadnili temat wystawy. Odzyskana przez Polskę 100 lat temu niepodległość, a zatem i wolność pozwala artystom tworzyć i poprzez sztukę wyrażać siebie. Dlatego we własnych pracach pokazujemy nasz pogląd na świat, naszą wolność! Również do wolności nawiązali w swoich podziękowaniach za udaną wystawę burmistrz Redy i dyrektor biura poselskiego.
Na wystawie można było obejrzeć: malarstwo, rysunek, rękodzieło, haft, fotografię, biżuterię, i po raz pierwszy eksperymentalny pouring. Pokazano prace z pleneru w Dębkach, malarstwo i rysunek grupy warsztatowej Bogdany Gołojuch, biżuterię wykonaną przez panie z Uniwersytetu III Wieku. Na auli prezentowali się członkowie Stowarzyszenia Kunszt i zaproszeni goście– łącznie 39 wystawiających. Na wernisażu wręczono nagrody w konkursie plastycznym dla uczniów dotyczącym interpretacji wolności pt.: „Wolność jest w nas”. I miejsce- otrzymała Izabela Kuraś z kl.8a, II miejsce –Athina Galiatsatos z kl.7c, III miejsce Amelia Roczyniewska z kl. 7c, nagrodę senatora Rybickiego – Aleksandra Wasiuta z 8c, a nagrodę Stowarzyszenia Kunszt otrzymała Angelina Wróbel z kl.8b – wszyscy z SP nr 3 w Redzie.

Mecenasem wystawy był Urząd Miasta w Redzie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Różane Centrum Róży Melcer”, oraz senator Sławomir Rybicki.

Jak zawsze impreza cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców Redy i okolicznych miast, gdyż jest największą wystawą sztuki w powiecie i zawsze towarzyszy jej wspaniały nastrój.

Beata Zawal – Brzezińska