XIII Redzkie Impresje odbywały się w dniach 27-30 października 2017r. pod hasłem przewodnim „Urbi Show – miasto i ludzie”. Wystawa wpisała się w obchody 50- lecia Redy. Swoje dzieła pokazali członkowie Stowarzyszenia Kunszt i zaproszeni goście– łącznie 30 wystawiających.
Na wystawie można było obejrzeć: malarstwo, rysunek, rękodzieło, ikony, haft, fotografię i biżuterię, a po raz pierwszy batik, grafikę komputerową i przestrzenną rzeźbę z kartonu miasto – Ikeapolis.
Specjalnie na Impresje zostały wypożyczone prywatne, rodzinne fotografie mieszkańców naszego miasta. Zawisły w szczególnej części poświęconej mieszkańcom Redy pt.: „Ściana przodków – tacy byliśmy”. Na prawie 200 monochromatycznych fotografiach pokazano rodziców, dziadków i wnuki jak wyglądali pół wieku temu. Ta część była szczególnie wzruszająca dla oglądających. Pomysłodawczynią wystawy była Beata Zawal –Brzezińska. W pracę nad ekspozycją zdjęć włączyli się uczniowie Gimnazjum nr 2, którzy realizowali projekt edukacyjny o tej samej nazwie. Uczniowie i artyści pokazali także swoje fotografie z okresu dziecięcego.
Wystawę zaszczycili swoją obecnością: stały członek Zarządu Powiatu – Jacek Thiel, radny powiatu Ludwik Zegzuła, burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Małgorzata Lewińska, z-ca dyrektora Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Gdyni Leszek Lewiński, sekretarz miasta Hanna Janiak, specjalista ds. oświaty Teresa Kania, przewodnicząca Rady Gminy Szemud Aleksandra Perz, radni Karolina Bochan, Zbigniew Kisiel inni. Obecni byli także dyrektorzy szkół i przedszkoli: SP2 Iwona Nowicka, z-ca SP3 Barbara Kisiel, dyrektor SP4 Dominika Kowaliszyn, P-la Przy Parku – Regina Klein, ponadto prezesi stowarzyszeń artystycznych: Pro Bono, Mare Nostrum, Klubu Plastyka. Dyrektor MBP Bożena Natzke, Gminnej Biblioteki w Luzinie Maria Kraśnicka, MDK w Redzie Tomasz Wiśniewski, Róża Melcer z Różanego Centrum i inni.
Scenografia nawiązywała do dworca PKP w Redzie, ważnego miejsca komunikacji namalowanego przez sekcję malarzy. Każdy z odwiedzających otrzymał bilet kolejowy, który był jednocześnie losem. Podczas otwarcia losowano gadżety 50-lecia przygotowane przez Urząd Miasta w Redzie i prace artystów. Podczas wernisażu wystąpiła młoda redzka artystka Ada Czuryńska ze swoim bandem. Zaśpiewała polskie piosenki o tematyce związanej z miastem. Własny utwór poetycki o Kunszcie zaprezentowała laureatka 2 nagrody w konkursie literackim o Redzie – Maria Prena. Prowadzące Beata Zawal – Brzezińska i Wiesława Stępniarek przypomniały o projektach realizowanych przez stowarzyszenie –Wystawie Fotografii Stylizowanej – Joanny Mroczek, warsztatach rysunku prowadzonego przez Bogdanę Gołojuch oraz tegorocznym wyjeździe grupy artystów do Waldbronn w Niemczech.
Mecenasem XIII Redzkich Impresji był Urząd Miasta w Redzie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie oraz Różane centrum Róży Melcer”.
Odwiedzający zachwycali się pomysłowością artystów, co roku nowym tematem i interesującymi pracami zgromadzonymi na wystawie. Burmistrz Krzysztof Krzemiński wręczył Zarządowi Stowarzyszenia książki i medale wydane z okazji jubileuszu miasta, a każdy artysta otrzymał medal 50 – lecia. Wystawę odwiedziło wielu mieszkańców i miłośników sztuki, którzy z wielkim zainteresowaniem oglądali zgromadzone dzieła.
Zarząd Stowarzyszenia Kunszt dziękuje mecenasom za pomoc w realizacji przedsięwzięcia. Mieszkańcom i mieszkankom Redy za udostępnienie rodzinnych fotografii, Miejskiej Bibliotece Publicznej użyczenie fotografii z wystawy na 60-lecie biblioteki, Szkole Podstawowej nr 3 fotografii z Albumu na 30 -lecie szkoły oraz Szkole Podstawowej nr 4 za nieodpłatny wynajem auli. Następna wystawa już za rok.
B.Zawal – Brzezińska