Baner Stowarzyszenia Kunszt

Wystawa Stowarzyszenia KUNSZT w Waldbronn

12 września 2017
Wystawa w Waldbronn

W dniach 28.08-02.09. 2017r. w Kulturtreff w Waldbronn w Niemczech odbywała się wystawa prac członków Stowarzyszenia Kunszt przygotowana przez trzy redzkie artystki:

Prace pokazywano podczas obchodów Dni Miasta Waldbronn. Wystawa była kolejnym etapem współpracy nawiązanej pomiędzy miastami partnerskimi Redą i Waldbronn. Została zorganizowana w Niemczech dzięki pomocy dr Bożeny Arnold prezesa Stowarzyszenie Przyjaciół Redy.
28 sierpnia 2017r. wystawę wspólnie otworzyli: Burmistrz Waldbron pan Franz Masino, dr Bożena Arnold i Beata Zawal – Brzezińska. Pokazano łącznie 48 prac 14 artystów, w tym haft krzyżykowy, malarstwo olejne, akryl, akwarelę, fotografię pejzażową i portretową, ikony, biżuterię i serwetki frywolitkowe.
Ekspozycję redzkiej sztuki odwiedziło wielu mieszkańców miasta, którym bardzo podobały się prace i różnorodność stosowanych technik. Na otwarcie przybyły także osoby posiadający swoje korzenie w Polsce, co stanowiło szczególnie miły fakt.

WSPÓLNY PROJEKT ARTYSTEK Z WALDBRONN I REDY

Podczas pobytu w Waldbronn członkinie Stowarzyszenia Kunszt spotkały się z artystkami skupionymi w Gedoku, organizacji kobiecej mającej swoją siedzibę w Karlsruhe. Spotkanie odbyło się u znanej niemieckiej malarki Beatemarie Busch. Artystki miały możliwość porozmawiania o wystawie Stowarzyszenia odbywającej się w Kulturtreff i wspólnych pomysłach na przyszłość.

Na spotkaniu narodził się pierwszy wspólny projekt artystyczny noszący nazwę PINK POWER, który zakładał wykonanie jak największej ilości opakowań – ubranek z wełny w kolorze różowym. Każde z nich musiało posiadać określony kształt i wymiar. Wszystkie wykonane części zostaną nałożone na cegły i połączone w różowy mur stanowiący ogólnoświatowy protest kobiet przeciwko przemocy domowej. Członkini Kunsztu Alicja Urbaniak wykonała jedną z form w ciągu pobytu w mieście partnerskim i przekazała ją naszym niemieckim koleżankom. Nasza cegła została dołączona do innych i stała się symbolem międzynarodowego protestu przeciwko przemocy stosowanej wobec kobiet.
Artystki z Redy zostały bardzo gościnnie przyjęte przez Zarząd i członków Stowarzyszenia Przyjaciół Redy. Spotkały sie z wieloma wyrazami uznania i

przyjaźni. Okazało sie jeszcze raz, że wielka dzieląca nas odległość (1200 km) nie stanowi problemu. Najważniejsza jest chęć wzajemnego poznania się, nawiązania kontaktu i wymiany doświadczeń.
Stowarzyszenie Kunszt dziękuje przyjaciołom ze Stowarzyszenia Przyjaciół Redy w Waldbronn, Kulturtreff, TKS – Ciechocino za pomoc w nawiązaniu współpracy kulturalnej oraz Burmistrzowi Miasta Redy za pomoc w sfinansowaniu wyjazdu artystek.

Beata Zawal – Brzezińska
fot. Joanna Mroczek