Baner Stowarzyszenia Kunszt

WERNISAŻ WYSTAWY „BEATEMARIE BUSCH I PRZYJACIELE”

5 czerwca 2019

2 czerwca 2019 roku w Sali Pompejańskiej Pałacu Przebendowskich odbył się wernisaż międzynarodowej wystawy malarstwa: Beatemarie Busch z Badenii – Witenbergii i artystów ze Stowarzyszenia Kunszt. Tytuł wystawy to „Beatemarie Busch i przyjaciele”. Na wystawie artystka pokazała prace powstałe w latach 2013-2016 o wspólnym tytule „Introwerted Views”. Wspólnie z gościem swoje najnowsze prace pokazały 4 artystki ze Stowarzyszenia Kunszt: Barbara Terlecka, Ewa Świderska – Mądry, Elżbieta Bieńko – Kornacka i Beata Zawal – Brzezińska. Pomimo pięknej pogody na wernisażu pojawiło się bardzo wiele osób chcących zapoznać się z twórczością znanej artystki z Niemiec. Gości powitał dyrektor Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej w Wejherowie pan Tomasz Fopke. Następnie o historii partnerstwa Reda – Waldbronn opowiedział burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, który zrelacjonował jego początki oraz zapoznał wszystkich ze współczesną tworzącą się historią międzynarodowej wymiany, która trwa, pomimo ogromnej, dzielącej oba miasta odległości ok. 1200 km.
Wśród zaproszonych gości znaleźli się: burmistrz Redy Krzysztof Krzemiński, sekretarz Urzędu Miasta w Redzie Hanna Janiak, prezesi: TKS-Reda Mirosława Niewiadomska, Klubu Plastyka-Teresa Uzdrowska, Pro Bono – Zofia Botulińska, poeta Tadeusz Buraczewski, fotograf Michał Kaczmarek, prezes Kaszubskiego Stowarzyszenia Artystów – Alina Żywicka oraz wielu zaprzyjaźnionych artystów i miłośników sztuki.
Prezes Beata Zawal – Brzezińska przedstawiła życiorysy 5 bohaterek wernisażu. Jedną z piękniejszych kart tego wieczoru było poetyckie przedstawienie przyjaciela Beatemarie Bush Achima Dostera o artystce. Achim pięknymi słowami opowiedział o jej pasji tworzenia i temperamencie artystycznym. Artystka przywiozła specjalnie na tę okazję ciasto drożdżowe i piernik od piekarza Richarda Nussbaumera z Waldbronn, którego część została przekazana na Dni Redy.
Ciasto na wernisażu cieszyło się wielką popularnością ze względu na swój wyjątkowy smak.
O artystkach ze Stowarzyszenia Kunszt pokazujących swoje prace na wystawie opowiedziała Elżbieta Bieńko – Kornacka. Następnie Beatemarie wręczyła podziękowania i prezent od burmistrza Waldbronn Franza Masino dyrektorowi muzeum, burmistrzowi Redy i prezes Stowarzyszenia. Z okazji zbliżającego się święta 4 czerwca dyrektor muzeum otrzymał od artystek w prezencie portret Lecha Wałęsy.

Było dużo podziękowań, śmiechu i rozmów. Pomimo trudności językowych artyści znaleźli wspólny język sztuki. Wernisażowi towarzyszył występ muzyczny Ireneusza Pestki i Agaty Dukalskiej.

Po pokrojeniu tortu przez połączone siły Burmistrza Redy i Beatemarie dalej toczyły się rozmowy w kuluarach i pięknych salach muzeum.
Wielu artystów bacznie przyglądało się obrazom artystki, czerpiąc z nich inspiracje, rozmawiało o technice, poruszanych tematach i sposobie ekspozycji. Szczególne zaciekawienie wzbudziła feministyczna tematyka i odważny kolor. Gościom podobała się różnorodność podejścia do tematu artystek Kunsztu, a także siła ich wyrazu artystycznego.

Wystawa stała się jednym z najciekawszych wydarzeń ostatnich lat związanych ze sztuką. Została zorganizowana w ramach obchodów Dni Redy, jest efektem współpracy pomiędzy niemieckim stowarzyszeniem „Koło Przyjaźni Reda Waldbronn” i Stowarzyszeniem Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego „Kunszt”. Można ją oglądać w Muzeum do 21 czerwca.

Beata Zawal – Brzezińska