Baner Stowarzyszenia Kunszt

Wernisaż pleneru „Reda i kaszubskie pejzaże”

13 grudnia 2014

9 grudnia 2014r. w pięknych salach Pałacu Przebendowskich w Wejherowie odbył się wernisaż wystawy poplenerowej Stowarzyszenia Kunszt pt.: ”Reda i kaszubskie pejzaże”. Pokazano fotografie i obrazy 22 artystów. Ponadto zaprezentowane zostały widokówki Redy zrealizowane ze zdjęć powstałych na plenerze.
Ideą pleneru było pozyskanie nowych prac malarskich i fotografii przedstawiających miasto oraz pokazanie urody i atrakcyjności Kaszub. Mecenasem wystawy był Urząd Miasta w Redzie, Starostwo Powiatowe w Wejherowie i Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko- Pomorskiej.
Plener to wiele wspomnień i ciekawych wydarzeń, ale prace zgromadzone na wystawie są tylko niewielką częścią utrwalonych chwil. Wystawa przybliżyła wszystkim piękno Redy i zakątków Wdzydz Kiszewskich, gdzie odbywał się drugi etap wyjazdowy pleneru. Zaproszonych gości powitał dyrektor Tomasz Fopke, następnie Beata.Zawal – Brzezińska i Aleksandra Rost przedstawiły malarzy i fotografików uczestniczących w projekcie. Wszyscy twórcy otrzymali dyplomy uczestnictwa, a od dyrektora muzeum album o Kaszubach. Otwarcie wystawy uatrakcyjnił swoim występem Michał Ciesielski prezentując własne utwory jazzowe na fortepianie.
Na wernisaż przybyli liczni miłośnicy sztuki i przedstawiciele Urzędu Miasta w Redzie – sekretarz Hanna Janiak oraz Iwona Miklewska- Szczygieł i Starostwa Powiatowego w Wejherowie wicestarosta Witold Reclaf i radny powiatu Jacek Thiel, którzy z rąk prezes B.Zawal – Brzezińskiej odebrali prezent w postaci widokówek. Nowe pocztówki stanowić będą wizytówkę miasta i pamiątkę dla turystów, a wybrane obrazy i fotografie ozdobią nowy Urząd Miasta w Redzie i budynek Starostwa Powiatowego w Wejherowie.
Mamy nadzieję, że powstałe fotografie staną się inspiracją do nowego albumu o naszym mieście.
Wystawę poplenerową będzie można oglądać w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko – Pomorskiej w Wejherowie ul. Zamkowa 2a jeszcze do końca grudnia br.

B.Zawal – Brzezińska

Kaszuby to kraina o wysokich walorach krajobrazowych, czystym środowisku. Mamy tu piaszczyste plaże, zielone lasy, piękne rzeki i jeziora. Uważamy, że przedstawianie naszego regionu za pomocą takich środków artystycznych jak obrazy olejne i fotografie, to najlepszy sposób na promowanie naszego regionu, wzbudzanie ekologicznego poczucia odpowiedzialności człowieka za środowisko, w którym mamy zaszczyt mieszkać. Chcemy wzbudzać poczucie dumy mieszkańców ze swojej małej ojczyzny. Efektem pleneru są też widokówki Redy z najbardziej charakterystycznymi miejscami naszego miasta, a w obrazach widać dostrzeganie przez artystów malowniczych zakątków Redy. Podczas wernisażu niespodzianką dla koleżanek ze Stowarzyszenia było wręczenie im ich portretów wykonanych haftem krzyżykowym jako wyraz sympatii przez Alicję Urbaniak. W plenerze wzięli udział mieszkańcy Redy, Rumi, Wejherowa, Koleczkowa, Pucka i Gowina. Serdecznie wszystkim dziękujemy.

Aleksandra Rost