Ceramika niesie ze sobą historię z czasów paleolitu. Sztukę wyrabiania naczyń z uformowanej, a następnie wypalanej gliny znana była w Starożytnej Grecji, a do Polski dotarła ok. 7,5 tys. lat temu. Wyroby ceramiczne od tysięcy lat goszczą w każdej kuchni, a także znajdują szerokie zastosowanie w architekturze, budownictwie i medycynie. Mimo rozwoju technologicznego sposób wyrobu ceramiki niewiele różni się od technik stosowanych przed wiekami, a goszczące obecnie również bardzo chętnie w naszym otoczeniu piękne, niepowtarzalne wyroby tego rękodzieła, zachwycają wciąż swą wyjątkowością.
Czemu gliniane naczynia zawdzięczają swoją trwałość? W jaki sposób powstaje ceramika?
Podstawowym budulcem wyrobów ceramicznych jest odpowiednia masa ceramiczna. Najczęściej składa się ona z gliny, kwarcu, skaleń, kaolinitu, piasku i wody. Skład masy ceramicznej różni się w zależności od techniki obróbki oraz przeznaczenia gotowych wyrobów.
Od października 2020r. odbywają się w naszym Stowarzyszeniu Twórców Sztuki i Rękodzieła Artystycznego „Kunszt” warsztaty ceramiczne pt.: „SIĘGAJ DO PRZESZŁOŚCI”.
Warsztaty prowadzone są w Rumi w Ogrodzie Kreatywności Studio B. Uczestnicy pod kierunkiem Beaty Wysockiej – Turek poznają tajniki pracy w glinie, szkliwienia i wypalania naczyń. W spotkaniach biorą udział osoby z Redy i powiatu wejherowskiego.
Uczestnicy na warsztatach uczą się tego rzemiosła w 2 grupach, 8 i 7 osobowej po 3 godziny co dwa tygodnie.
Tematyka zajęć:
1 spotkanie – zapoznanie z teorią i podstawami pracy z gliną / naczynie z motywem roślinnym.
2 spotkanie – patera malowana angobą- sqraffito jako metoda zdobnicza.
3 spotkanie – podstawy dobrego szkliwienia i zdobienie prac.
4 spotkanie – szkatułka z motywem owocowym lub leśnym.
5 spotkanie – rzeźba 3D – praca przestrzenna max. wys. 20 cm.
6 spotkanie – szkliwienie prac.
Do grudnia 2020r powstanie wiele przepięknych dzieł. Warsztaty zakończą się wspólną wystawą ceramiki w styczniu 2021 roku.
Warsztaty zorganizowała i opiekuje się nimi Beata Zawal – Brzezińska – tel.: 665 135 450