Baner Stowarzyszenia Kunszt

GDAŃSKI PLENER STOWARZYSZENIA KUNSZT

29 sierpnia 2019

Gdańsk postrzegany jest jako obszar o wysokich walorach krajobrazowych, historycznych i artystycznych, który warto pokazywać. Rozwój miasta powoduje, że niektóre elementy przestrzeni miejskiej ulegają przeobrażeniom. Pokazywanie architektury i zabytków największego miasta woj. pomorskiego w formie artystycznej (obrazy i fotografie) jest najlepszym sposobem na utrwalenia jego zalet, historycznych miejsc oraz zróżnicowanej zabudowy. Dlatego tegoroczny plener Stowarzyszenia Kunszt odbywał się w Gdańsku.
W trzydniowym plenerze brało udział 20 artystów z Redy, Rumi Pucka i Wejherowa. Zaproszeni artyści zakupili samodzielnie materiały plastyczne oraz otrzymali wyżywienie. Plener odbywał się w warunkach nietypowych, gdyż artyści nie otrzymali zakwaterowania. Na każdy kolejny dzień pleneru udawali się koleją podmiejską. Ze względu na tłok na Starówce gdańskiej zdecydowano o tym, że artyści będą udawać się do miejsca spotkania koleją i wykonają fotografie obiektów. Zwiedzili najważniejsze zabytki gdańskiej Starówki z przewodnikiem oraz obejrzeli Dwór Artusa – jeden z najpiękniejszych budynków Gdańska. W trakcie tego dnia odwiedzili również Sopot wspólnie z przebywającymi w Redzie gośćmi z Towarzystwa Przyjaźni Reda Waldbronn z Niemiec.
Podczas pleneru wykonali liczne fotografie, które stanowić będą inspirację do malarskich i fotograficznych dzieł. W tym terminie odbywały się najciekawsze wydarzenia kulturalne miasta. m.in. Festiwal teatrów ulicznych FETA, który zgromadził tłumy na wszystkich placach miasta. Drugim bardzo inspirującym wydarzeniem była MOZARTIANA – festiwal muzyki Mozarta odbywający się w Parku Oliwskim. Podczas tego wydarzenia kulturalnego można było zobaczyć aktorów w strojach z epoki Mozarta odgrywających scenki teatralne i śpiewających utwory tego wybitnego muzyka. Artyści odwiedzili wystawę sztuki nowoczesnej w Pałacu Opatów w Gdańsku Oliwie. Szczególne wrażenie zrobiły gigantyczne akwarele artysty z emiratów arabskich Abdulqadera Al Raisa pt. ”Potęga koloru”. Obejrzano także malarstwo Resy Mashoodiego pt.: „Siła kobiecości” i rzeźby Hildegard Skowasch pt.:” Close your eyes”. Do ciekawych zaliczyć można także projekty teatralne Józefa Szajny. W Oliwskim Ratuszu Kultury obejrzano natomiast wystawę rzeźby z kolekcji Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku pt.: „W świecie geometrii” oraz malarstwo eksperymentalne Anny Lupa-Suchy. Artyści wysłuchali też podczas nocnego koncertu odbywającego się na dziedzińcu Pałacu Opatów fragmentów opery „Cosi Fan Tutte” i „Ślubów Panieńskich” przygotowanego przez Polska Filharmonię Bałtycką.
Plener odbywał się dzięki wsparciu Urzędu Miasta w Redzie i Starostwa Powiatowego w Wejherowie. Cały pobyt i obecność w historycznych miejscach Gdańska stanowi inspirację do dzieł, które zostaną pokazane na wystawie poplenerowej w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Redzie w grudniu 2019 roku.

Beata Zawal – Brzezińska