Baner Stowarzyszenia Kunszt

Druga edycja pisania ikon Stowarzyszenia Kunszt

23 czerwca 2016

Warsztaty_pisania_ikon_2016 (2)Od maja 2016r. Stowarzyszenie realizuje drugą edycję pisania ikon pod nazwą „Ikona, dzieło tradycji, modlitwy i medytacji”. Ich mecenasem jest Urząd Miasta w Redzie i Starostwo Powiatowe w Wejherowie.

Zainteresowanie warsztatami było bardzo duże i w momencie ogłoszenia nowego naboru wszystkie miejsca zapełniły się błyskawicznie.
Podczas ubiegłorocznych zajęć każdy uczestnik wykonał pierwszą ikonę wzorcową oraz rozpoczął kolejną. Dzisiaj osoby kontynuujące naukę pracują nad wybranymi już przez siebie wcieleniami biblijnych postaci. Doskonalą swoje umiejętności pod uważnym okiem prowadzącej Aleksandry Szwarc, a osoby początkujące zgłębiają tajniki malowania począwszy od zagruntowania i przygotowania deski do wykonania lawowanego rysunku. Powstawanie ikony to żmudne nakładanie kolejnych warstw, cieniowanie, naklejanie płatków złota itp. Wykonane dzieło to jednak synteza artystyczna i duchowa. Tego wyjątkowego wytworu nie można porównać do zwykłego obrazu namalowanego na desce. Niektóre ikony poświęcone w kościele obdarzone są wyjątkową mocą, a inne jak Matka Boska Częstochowska stały się sercem duchowym narodu. Dlatego też wszyscy uczestnicy bardzo przykładają się do pracy, aby tchnąć prawdziwego ducha w swoich świętych, patronów i anioły.
Część prac wykonanych na warsztatach można już będzie obejrzeć na XII Redzkich Impresjach w październiku 2016r.
Beata Zawal – Brzezińska